Ovčí babičko,
dej mi vlny klubíčko.
Ať ten náš Petr
uplete mi pulóvr.
Ovčí dědečku,
dej mi přízi na dečku.
Ať mě, přátelé,
zahřeje na duši.
Bačo, co jdeš s hor,
prozraď norský vzor.
Ať ho můžu v Praze
prodat velmi výhodně.
Vracím se pomyslně ze Švédska přes hranici do Norska k závažnému to ovšem thematu, kterým jsou – norské vzory. Vlněné svetry. Svetry s jelenem, které jsou technicky většinou bez jelena.
Na sever jsme vyrazili řádně vybavení co se týče svetrů, i jiného oblečení:

Perchta má ovšem na svetru ukázkový norský vzor Selburose, což je také tak všechno, co má její obleček společného s norským svetrem. Tady se totiž svetry pletou z pravé ovčí vlny. Míra má model z HáEmka a vlny v něm je 18%.
Vzorný norský svetr (norsky ullgenser), to bylo to první, co nás napadlo, že si odsud povezeme domů. A mají je na každém rohu, hlavně v turistických centrech. No jo, ale vyznej se v tom! Jak koupit ten pravý? Jaký je vlastně ten správný? Je to fakt ovčí vlna? Je to tradiční vzor? Je to ručně pletené? Svetry stojí majlant (2000-3000 NK, i více, tzn. 5000 až 6500 Kč, a více), ale jsou parádní, líbily by se nám. Lakota nejprve převážila, ale…. Sledujeme domorodce a vážně je nosí – v zimě, ve větru, v dešti, a vypadají spokojeně. My mrzneme v nepromokavých a „funkčních“ oblečcích, a je nám zima. Buď je to námi, anebo je potřeba důvěřovat prověřeným materiálům z přírody? Že by na tom svetru něco bylo? Tak jsem se do toho ponořila a norské svetry, to je celá věda, přátelé.
Takže první, co jsem zjistila je, že svetr, který se mi v obchodě nejvíce líbil, neměl vzor norský, ale islandský. To by snad ani nevadilo… ale mně by to asi přeci jen vadilo. Na Islandu jsem ještě nebyla, tak třeba si ho koncem června přiveze z dovolené Jitka.
Zpracování vlny a pletení má v Norsku tradici (pletené části oblečení jsou zdokumentované z přelomu 15. a 16. století) a je jasné, že toto umění bylo předáváno mezi generacemi. Vzory se samozřejmě lišily regionálně. Současnice Annemor Sundbø je expertka a koho tohle opravdu zaujme, může si opatřit její knihy, anebo ji sledovat na sociálních sítích. Paní je sympatická a plodná.
Svetry jsou různé, zapínací i přes hlavu, s rolákem, se stojáčkem, s hlubokým výstřihem, tlusté, tenké, s podšívkou, takže připomínají spíš bundu… no prostě pro každého něco.
Mnoho míst v Norsku se pyšní svými svetry s jedinečnými vzory – např. Setesdal, Telemark, Valdres, Lofoty, Fana, Haukely. Ale uplést si může kdo chce, co chce, že? Viděli jsme pána ve svetru s motivem obytných vozů, karavanů. A upřímně řečeno, někdy mezi vzory nevidím rozdíl…


Ty nejstarší vzory nejsou automaticky ty nejoblíbenější. Na různých místech jsem narazila na to, že nejoblíbenější vzor je vzor Marius (nosí ho prý i norský král Harald V.). Pojmenován je pro Mariusovi Eriksenovi, letci z 2. sv. války. Vzor je inspirován tradičnějším vzorem Setesdal, ale bez tzv. „krajky“ (drobné kropenaté vzory). Svetry se vzorem Marius často bývají vyvedené v barvách norské vlajky (modrá-červená-bílá). Jak to tak bývá, dvě designérky se neshodly v tom, která z nich vzor navrhla. Jisté však je, že v Norsku dobře známý Marius Eriksen se v r. 1954 objevil ve filmu Troll i ord. Všichni hlavní hrdinové ve filmu nosili tento svetr, který hned získal na popularitě, a vysloužil si jméno Marius.

Selburose, růže z města Selbu, je vzor, na který narazíte úplně všude. Vyskytuje se na textiliích od 16. století napříč celou Evropou, co se týče pletení v Norsku, zpopularizovala ho Marit Guldsetbrua Emstad (nar. 1841) ze Selbu. Povedlo se jí vyvést růži na palčácích, což prý na nedělní mši v místním kostele způsobilo hotový poprask a všichni je honem chtěli také. Vzor se stal populární napříč celým Norskem, stal se symbolem emigrantů v zahraničí, kteří si jím připomínají domovinu, a také Vánoc, protože někdo v něm nevidí růži, ale sněhovou vločku.



Porovnejte se vzorkem jihočeského přírodního svetru:


Dale of Norway je tradiční výrobce norských svetrů a všude je doporučují jako dobrou volbu, pokud chcete koupit svetr na jistotu. Od roku 1869 pletou, pletou a pletou…
Jednoznačně vítězí vzor Tábor!
Nenapodobitelný, originální, v neotřelé barevné kombinaci, navíc s třásněmi(?).
🥇🏆🎯
Zdravím na sever!
Já už jsem zpátky doma a jen drobná informace, svetr jsem si nepřivezla. Taky stál majlant a na Islandu jich mají taky nepřeberné množství včetně strojově pletených.
Nakonec jsem usoudila, že ho v Čechách neužiju🙂.
Jitko, škoda, byla jsem zvědavá, jaký si vybereš 🙂