Tak jsme konečně přejeli ten velký most přes Öresund a jsme ve Švédsku.
Ales stenar
A než se vydáme na sever, rozhodli jsme se podívat na úplný jih Skandinávského poloostrova. Hlavním důvodem, vedle krásných pláží, byly Alešovy kameny – Ales stenar, tzv. švédský Stonehenge.

Jde o komplex kamenů ve tvaru lodi dlouhé 70 metrů, postavený na vrcholu útesu, před více jak 1000 lety. Ačkoliv se neví, kdo a proč je postavil, mohl to být sluneční kalendář. Některé kameny, jako ve slavných Kounovských řadách, ukazují směr východu či západu Slunce při slunovratech.
Uranienborg
A u astronomie zůstaneme. Po krátké prohlídce Lundu, nejstaršího švédského města se slavnou universitou, a Malmö, prvního švédského města „hned za mostem“, přejíždíme trajektem na ostrov Ven, kde se nacházel Uranienborg, astronomická observatoř, vybudovaná nám známým Tychonem Brahe. Zde prováděl, na svou dobu (a bez dalekohledu) velmi přesná pozorování, díky kterým zjistil například, že komety obíhají kolem Slunce (a ne Země) a udělal tak první krok k heliocentrickému modelu Sluneční soustavy. Díky jeho zdejším pozorováním také mohl formulovat Johannes Kepler své zákony nebeské mechaniky.

Bohužel ze slavného hradu Úranie do dnešních dnů nic nezbylo a jeho významného majitele zde připomíná jen socha a skromné muzeum s několika dochovanými přístroji a jinými předměty.
A ještě jedna vědecko-technická exkurse
Při jízdě po dálnici na Göteborg nás zaujala sestava obřích sloupů, resp. antén, jak se ukázalo. Rychlé googlování a informativní cedule rozhodly o neplánované zastávce.

Jde o rádiovou stanici Grimeton, postavenou ve dvacátých letech 20. století pro komunikaci (morseovkou) s Amerikou. Jde o šest sloupů o výšce 127 metrů nesoucích 8 měděných drátů, díky nimž mohla stanice vysílat na velmi dlouhých vlnách (o vlnové délce cca 18km). Dochovaný je i původní Alexandersonův alternátor.
A hlavně, stanice je stále funkční a celá soustava čas od času nějakou tu zprávu vyšle.

S T O P K O N E C P R I S P E V K U